Kontakt
dla mediów

Wojciech Kądziołka
Rzecznik prasowy

725 25 09 85
media@pgpsa.pl

Kontakt dla mediów:
Wojciech Kądziołka
Rzecznik prasowy
tel. 725 25 09 85
media@pgpsa.pl

30 Czerwca 2015

PGP i InPost wdrożyły EPO w całej Polsce

Polska Grupa Pocztowa i InPost zakończyły wdrażanie Elektronicznego Potwierdzenia Odbioru w całej Polsce. EPO działa już we wszystkich sądach powszechnych – codziennie do odbiorców dociera kilka tysięcy doręczycieli wyposażonych w specjalne elektroniczne urządzenia, na których można składać podpis. Nieodebrana korespondencja oczekuje w ponad 8000 punktach awizacyjnych zlokalizowanych na terenie całego kraju.

„Zakończyliśmy wdrażanie EPO w całej Polsce. Kilkanaście miesięcy temu przyjęliśmy na siebie zobowiązanie, które zaczęliśmy realizować już w miesiąc po podpisaniu umowy na dostarczanie korespondencji dla sądów i prokuratur. Zdajemy sobie sprawę, że to nowatorskie rozwiązanie w sposób rewolucyjny przyspiesza obrót korespondencją sądową. Dzięki ścisłej współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości udało nam się wdrożyć EPO w wyznaczonym terminie” powiedział Witold Szczurek, prezes zarządu PGP S.A.

EPO całkowicie zastępuje papierowe zwrotne potwierdzenia odbioru, tzw. „zwrotkę”, które po odebraniu korespondencji trzeba wypełnić i wysłać do nadawcy.

„Dla Polskiej Grupy Pocztowej i InPost EPO było olbrzymim wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym. Dość przypomnieć, że zintegrowaliśmy systemy informatyczne kilkuset sądów i przeszkoliliśmy kilkanaście tysięcy ludzi, a wszystko to w rekordowo krótkim czasie" dodał Szczurek.

Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości podają, że dzięki EPO średni czas obiegu informacji o przesyłkach skrócił się z 18,4 dnia do 6,7 – istotnie wpływa to m.in. na zmniejszenie liczby odroczeń postępowań. „Nie wyobrażamy sobie dziś, by zwycięzca kolejnego postępowania mógł nie gwarantować takiej usługi" – skomentował, cytowany przez dziennik Puls Biznesu, Wojciech Hajduk, wiceminister sprawiedliwości[1].

Szczurek podkreśla, że Polska Grupa Pocztowa i InPost są jedynymi operatorami pocztowymi w Polsce, którzy posiadają działający i przetestowany system EPO. „Takiego systemu nie udało się zbudować żadnemu innemu operatorowi w Polsce, w tym Poczcie Polskiej, która dysponuje potężnymi środkami finansowymi, a EPO zapowiadała jeszcze w 2010 roku” – ocenił Witold Szczurek.

Od strony technicznej EPO działa w ten sam sposób, co „tradycyjna zwrotka”. Różnica polega na tym, że zamiast na papierowym potwierdzeniu odbioru, adresat podpisuje się na dedykowanym urządzeniu elektronicznym. Za jego pośrednictwem informacja o odbiorze korespondencji on-line – w czasie rzeczywistym – trafia od razu do komputera prowadzącego sprawę sędziego. Cała operacja w sposób rewolucyjny przyspiesza obrót korespondencją sądową i trwa zaledwie kilkanaście sekund wobec kilkunastu dni, jakich potrzebuje papierowe potwierdzenie odbioru.

EPO to rozwiązania wychodzące na przeciw nie tylko sądom, ale i innym instytucjom zainteresowanym sprawnym i szybkim doręczeniem korespondencji wymagającej potwierdzenia odbioru. Na początku roku do użytkowników EPO dołączyła firma PLAY, będąca jednym z liderów polskiego rynku telefonii mobilnej. PGP wygrała również przetarg ogłoszony przez wojewódzką komendę Policji w Lublinie i dostarcza listy z 52 komend w województwie lubelskim.

Elektroniczne Potwierdzenie Odbioru zostało laureatem konkursu Innowacja Roku 2014. Projekt EPO został bardzo wysoko oceniony przez kapitułę konkursu, jako innowacja, która ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie rynku i klientów prawie wszystkich sektorów gospodarki. Program Innowacje Roku realizowany jest pod patronatem Wydziału Nauk Technicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Fundacji Centrum Innowacji FIRE.

Polska Grupa Pocztowa jest jednym z technologicznych liderów polskiego rynku pocztowego, świadczącym usługi doręczania na terenie Polski i wszystkich krajów należących do Światowego Związku Pocztowego. W swoim procesie doręczeniowym PGP wykorzystuje najnowocześniejsze linie sortownicze. Cały proces wspomagany jest przez system informatyczny, rejestrujący codzienny ruch przesyłek. Umożliwia to ich śledzenie na każdym etapie dystrybucji i pozwala na bieżące rozliczanie poszczególnych operacji.

W grudniu 2014 InPost – największy prywatny operator pocztowy w Polsce – sfinalizował przejęcie 100% akcji Polskiej Grupy Pocztowej SA (PGP). Spółki zintegrowały swoje struktury operacyjne, a formalne przejęcie akcji stanowiło ostatni etap w procesie akwizycji PGP. Tym samym zwiększy się potencjał obsługi korespondencji przez InPost, w tym także w zakresie kontraktów publicznych. PGP pozostanie jednak oddzielną spółką i marką dedykowaną dla klienta biznesowego, wymagającego zaawansowanych usług pocztowych. W ostatnim czasie InPost zwyciężył w kolejnych prestiżowych przetargach – spółka podpisała umowę m.in. na obsługę korespondencji KRUS – wycenionego na niemal 23 mln zł.

InPost wraz z PGP od ponad 1,5 roku realizuje obsługę korespondencji sądów powszechnych i prokuratur – dwuletni kontrakt ma wartość niemal 500 mln zł i obejmuje 100 mln przesyłek.

[1] Puls Biznesu 15-06-2015