Kontakt
dla mediów

Wojciech Kądziołka
Rzecznik prasowy

725 25 09 85
media@pgpsa.pl

Kontakt dla mediów:
Wojciech Kądziołka
Rzecznik prasowy
tel. 725 25 09 85
media@pgpsa.pl

04 Kwietnia 2014

Czas od nadania przesyłki do terminu rozprawy niezgodny z prawem

Zgodnie z prawem pocztowym operator powinien dostarczyć informacje o odebraniu bądź nie odebraniu przesyłki sądowej przez adresata w przeciągu maksymalnie 37 dni od jej nadania (więcej informacji na ten temat tutaj).

 

Niestety zdarzają się sytuacje, gdy czas od nadania korespondencji sądowej do terminu rozprawy jest zdecydowanie krótszy niż ustanowione prawem 37 dni. Powoduje to, że obecny operator pocztowy dla sądów i prokuratur, firma PGP, nie ma możliwości dostarczenia informacji do sądu o braku odbioru ich przesyłki lub jej odbioru na krótko przed terminem rozprawy (więcej informacji na temat terminów dostarczania przesyłek w poszczególnych etapach tutaj). Sprawy, w których Sądy nie przestrzegają terminów nadania zostaną prawdopodobnie odroczone, a winą obarczy się operatora czyli PGP, pomimo
że korespondencja ta nie mogła zostać doręczona z zachowaniem terminu rozprawy!

 

Poniżej przedstawiamy linki do plików zawierających skany listów, w których czas
od nadania korespondencji sądowej do terminu rozprawy jest zdecydowanie krótszy niż ustanowione prawem 37 dni. . Zaznaczamy, że są to tylko sytuacje, na które zwrócili uwagę nasi pracownicy, bo nie szukamy ich celowo, nie pokazują więc prawdziwej skali problemu.