Jak nadać list do Niemiec w kilku prostych krokach
Każdego roku z naszego kraju wysyłana jest masa listów i paczek za zachodnią granicę. W Niemczech mieszka około 2 miliony Polaków. Chcesz wysłać coś swoim najbliższym, ale nie wiesz jak nadać list? Pokażemy ci jakie to jest proste.
Jak nadać list i go zaadresować?
Wysyłanie listów nawet w dzisiejszej dobie internetu, nadal jest popularną formą korespondencji. Jeśli chodzi o listy prywatne, wysyłamy je najczęściej z okazji świąt lub ważnych rodzinnych okazji. Również wiele małych firm, jak i dużych światowych korporacji często wykorzystuje ten sposób komunikacji. Zastanawiasz się jak nadać list do Niemiec? Przychodzimy z pomocą.
Gotowy list zapakuj w kopertę a następnie ją zaadresuj. Na początku przygotuj konkretny adres swój i odbiorcy tak byś nie miał żadnych wątpliwości podczas wpisywania danych. Następnie swoje informacje umieść w lewym górnym rogu, wpisując imię i nazwisko, poniżej adres zamieszkania i w ostatniej linii kod pocztowy, miejscowość i kraj. W prawym dolnym rogu koperty papierowej natomiast napisz dane odbiorcy. Napisz je w ten sam sposób z tą różnicą, że na samym końcu kraj do którego wysyłasz list napisz w dwóch językach. Wysyłając list za granicę zazwyczaj używa się języka polskiego łamanego na angielski lub niemiecki. W twoim przypadku na samym końcu napisz Niemcy / Deutschland.
Jeśli chodzi o niemieckie kody pocztowe – dwie pierwsze cyfry z pięciu to oznaczenie regionu, a pozostałe trzy – określonego rewiru pocztowego. Dodatkowo zapis niemiecki różni się od polskiego. Nie musisz stawiać myślnika pomiędzy poszczególnymi znakami ani rozdzielać znaków od siebie. Ale na szczęście zapisanie kodu w znany nam sposób, zazwyczaj nie sprawia żadnych problemów w procesie wysyłki.
Jak nadać list do Niemiec – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Czy wiedziałeś, że nadając list do Niemiec możesz wysłać nie tylko korespondencję i dokumenty? W twojej kopercie mogą znaleźć się też druki, czasopisma, książki a nawet drobne rzeczy. Możesz nawet wysłać listem akcesoria telefoniczne typu etui, słuchawki czy ładowarka. Jest to świetny sposób na tani przewóz zapomnianej lub zgubionej przez twojego członka rodziny rzeczy. Pamiętaj tylko aby zawsze najpierw upewnić się, czy dany przedmiot nie jest przypadkiem wyłączony z przewozu przez danego przewoźnika.
Przesyłką kopertową nie można nadać dokumentów tożsamości, papierów wartościowych, winiet ani dokumentów przetargowych. Pilnować trzeba również gabarytów i wagi. Jeśli ogólna masa przedmiotów przekroczy 0,5 kg, to nie wyślesz ich listem, ale będziesz musiał nadać paczkę. Poniżej tej wagi cena listu nie zmienia się- zarówno list ważący 0,1, jak i 0,3 kg kosztuje dokładnie tyle samo. Swój zaadresowany list możesz wysłać z pomocą firmy kurierskiej, która szybko dostarczy twoją przesyłkę za granicę. Przesyłka do Niemiec dochodzi w trybie ekspresowym, będąc u odbiorcy często już po dwóch dniach. Możesz zamówić usługę kuriera nie wstając z kanapy. Wystarczy, że zapakujesz przesyłkę i ją wycenisz, wypełnisz formularz online oraz zapłacisz internetowo za zlecenie i przygotujesz dokumenty przewozowe. Następnym krokiem będzie przekazanie koperty kurierowi u progu twoich drzwi!
Teraz już wiesz, jak nadać list do Niemiec.